joi, 4 iulie 2013

Inceperea sezonului din Liga Mol

Sezonul incepe pe 3 septembrie . Vineri 7 iunie, la Budapesta, a avut loc o şedinţă a Ligii MOL, unde Federația Română de Hochei pe Gheață a fost reprezentat de secretarul general Portik Ferencz-Tibor. De asemenea au fost prezenți reprezentanții cluburilor ASC Corona Brașov – Emilian Cernica şi Olti Paşca Zoltan / și Sport Club Miercurea Ciuc – Cseke Szilard –, precum și primarul municipiului Miercurea Ciuc, Raduly Robert Kalman. La întâlnire au fost prezenţi conducătorii Ligii, precum şi reprezentanţii echipelor participante în Liga MOL.La întâlnire au mai participat şi reprezentanţi ai echipei Debreceni Hoki Klub, în calitate de aspiranţi la participarea în Liga MOL. Încă din luna aprilie echipa din Debrecen a anunțat intenția de a se alătura Ligii MOL, însă clubul nu a putut strange bugetul necesar pentru participare în sezonul 2013/14. După prezentarea făcută de președintele echipei Debrecen, Korcsinszky György a depus cererea de a se alătura Ligii MOL începând cu sezonul 2014/15, cerere votată de unanimitate de membrii Ligii MOL. Astfel din sezonul 2014/15 Debreceni Hoki Klub se va alătura Ligii MOL.
Atât echipele participante, cât și conducătorii Ligii MOL au declarat în ședința de vineri, că au fost mulțumiți în sezonul 2012/13 cu nivelul Ligii MOL, care este în creştere, echipele având prestaţii din ce în ce mai bune.
Sezonul 2013/14 va începe marți, 3 septembrie, Liga MOL având și sezonul viitor șapte echipe: DAB Docler, Sport Club Miercurea Ciuc, HC Nove Zamky, Miskolci Jegesmedek, ASC Corona Braşov, Ferencvaros și Ujpest. În sezonul regulat fiecare echipă va avea câte 48 de meciuri – câte patru acasă și câte patru în deplasare cu fiecare opponent. Play off-ul se va juca după acelaşi sistem ca şi sezonul trecut: prima echipă clasată la sfârşitul sezonului regulat işi va alege echipa cu care va juca semifinala. Semifinalele se vor juca după sistemul cel mai bun din cinci meciuri (până la a treia victorie al uneia dintre cele două echipe), iar finala se va desfășura după sistemul cel mai bun din șapte meciuri (până la a patra victorie al uneia dintre cele două echipe).
Începând cu sezonul viitor se va încerca la nivelul Ligii MOL să fie format un corp de arbitrii care să cuprindă un număr de 15 arbitrii, aceştia urmând să fie plătiţi direct de Liga MOL. Totodată se va încerca experimental introducerea arbitrului-video. Membrii Ligii MOL au hotărât prin vot, că fiecare partidă în sezonul regulat va fi oficiat de trei arbitri pe gheață, iar în play off patru arbitri vor fi pe gheaţă.
La nivelul Ligii a fost creată o comisie care va face o analiză cu avantajele şi dezavantajele măririi numărului jucătorilor străini la nivelul echipelor participante, deciziile în acest sens se vor aplica începând cu sezonul 2014/2015. 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu