La congresul anual al Federației Internaționale de Hochei pe Gheaă (IIHF) desfășurat la Stockholm la sfârșitul săptămânii trecute s-au stabilit datele și locațiile pentru campionatele mondiale din sezonul 2013/2014. Totodată s-au stabilit și datele pentru turneele Euro Ice Hockey Challenge (EIHC). România va juca la trei campionate mondiale – seniori, U20 și U18 –, iar echipa de seniori la trei turnee de EIHC.
Federația Română de Hochei pe Gheață (FRHG) a fost reprezentat la Congresul IIHF de secretarul general Portik Ferencz-Tibor și directorul technic Marius Gliga. Domnul Portik a declarat pentru rohockey.ro că Federația Română a depus candidatura pentru organizarea campionatelor mondiale la U18 și U20, dar din nefericire congresul IIHF a hotărât, că în sezonul competițional 2013/2014 România să nu fie gazda niciunei competiții majore.
La seniori selecționata României va participa la Campionatul Mondial Divizia I Grupa B între 20-26 aprilie 2014 în Kaunas, unde va avea c adversari pe nașionala țării gazdă Lituania, Marea Britanie, Polonia, Olanda și Croația.
La U20 România va participa la Campionatul Mondial Divizia II Grupa A între 15-21 decembrie 2013 în Ungaria, unde va avea ca adversari echipa țării gazdă, Croația, Olanda, Estonia și Lituania.
La U18 România va participa la Campionatul Mondial Divizia II Grupa A între 24-30 martie 2014 în orașul Dumfries, unde va avea ca adversari echipa țării gazdă Marea Britanie, Coreea de Sud, Croația, Lituania și Olanda.
Tot la congresul IIHF s-au stabilit și datele pentru turneele Euro Ice Hockey Challenge. În pauza internațională între 4-10 noiembrie selecționata României figurează ca echipa de rezervă al Turneului celor Patru Națiouni, al cărei gazdă va fi Ungaria, și unde vor juca Ucrain, Polonia și Marea Britanie pe lângă selecționata țării gazdă. Portik Ferencz-Tibor a declarat pentru rohockey.ro, că FRHG caută soluții pentru ca participarea României la un turneu EIHC în noiembrie să fie sigură. În pauza internaională între 16-22 decembrie România și Polonia a anunțat intenția de a participa la un turneu EIHC, pentru locație și pentru celelalte oponenți sun discuții. În pauza internațională între 3-9 februarie 2014 România va juca cu Lituania, Olanda, Croația și Coreea de Sud, însă locația acestui turneu nu este stabilit încă. Totodată România figurează ca rezervă în turneul ce va fi organizat de Polonia, unde pe lângă țara gazdă va participa Italia, Japonia, Ungaria și Ucraina.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu